Hokejoví "fanúšikovia"

Autor: Patrícia Hricáková | 1.6.2012 o 18:13 | Karma článku: 4,36 | Prečítané:  938x

Dnes je 27.5.2012 a presne pred týždňom  sme už všeci čakali na devätnástu hodinu a tridstiatu minútu, na čas, kedy sa naši chlapci rozbehli plní očakávaní na ľadovú plochu, na ktorej chceli ukázať "kto je tu pánom". Väčšina slovenských fanúšikov sa tak už po niekoľký krát za posledný týždeň usádzala pred televízne prijímače, či už doma alebo mimo. Ako vnímame tento úspech s odstupom času a kto je to vlastne pravý hokejový fanúšik?

20.5.2012 - 19.30

"A na ľadovú plochu už pomaly vybehujú naši chlapci, ktorým verí celé Slovensko...", nie len slová moderátora, ale aj očakávania ľudí. Odznela hymna a všade to už rozvoniavalo nedočkavosťou. Doma, v baroch či reštauráciach, na námestiach či štadiónoch.

Takmer každý Slovák sa tak stal hokejovým fanúšikom, neuvedomujúc si to, že byť fanúšikom je fandiť našim nie len v čase, keď sa im darí, ale naopak, podporovať ich aj vtedy, keď je to horšie. Viac ako polovica z údajných fanúšikov pred takým mesiacom ani len nedúfala v postup našich do štvrťfinále a povedzme si, komu napadlo, že naši sa nakoniec "pobijú" o zlato? Keď sme porazili Kanadu, opäť sme len s očakávaním vyčkávali na nášho ďalšieho súpera. Keď po veľmi nerozhodnom zápase Švédsko - Česko, sa predsa len Čechom podarilo vyhrať, opäť sme zúfalo premýšľali, aký bude stav tohto zápasu alebo lepšie povedané "koľko prehráme".

Samozrejme, optimisti tu stále sú, boli aj budú, ale tu hovoríme o tzv. fanúšictve. Je vôbec možné byť fanúšikom a neveriť? Je možné fandiť a pritom doma prežívať infarktové stavy, z toho, ako zle naši hrajú? Zrejme je.

Je niekoľko skupiniek fanúšikov : tí, ktorí veria, aj keď je to neuveriteľné, veria od začiatku až do konca, potom su to tí, ktorí veria vtedy, ak vidia, že vyhráme (napr. náš zápas s Bieloruskom) a napokon sú to tí, "fanúšikovia", ktorí našim fandia, len keď to nejakému tímu poriadne "natrú", ale popri tom kritizujú každý nesprávny ťah našich chlapcov. Nazývať sa fanúšikom je tak v tomto prípade maximálne nevhodné, pretože podpora a viera v danú osobu, ktorej fandíme z nás robí fanúšikov.

Fanúšik je nadšený prívrženec subjektu, ktorý tento subjekt podporuje a dúfa v jeho úspechy a rozvoj. (zdroj Wikipedia)

Výtržok definície fanúšika, jednoducho povedané, no ťažko splniteľné, a preto v úspechy našich hokejistov by sme mali dúfať aj my, ktorí sa snažíme byť tými pravými fanúšikmi, a chceme, aby to naši chlapci dosiahli naozaj ďaleko. Nefandíme im len v čase ich slávy, len v čase, kedy sa ich ostrie korčulí blyští vo svetle reflektorov, ale aj vtedy, ak už nevládzu.

Každopádne, zaslúžia si ešte raz jeden obrovský potlesk, ktorý ale pomaly doznieva. S odstupom týždňa si už niektorý ani len nespomenú na to, čo sa dialo pred týždňom, aký hokejový ošiaľ tu vládol. Dnes to už každý berie ako samozrejmosť, média utíchli a s nimi aj naše emócie. Prebudia sa opäť až o rok...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov. Kamery sú ale v nedohľadne.

DOMOV

Kiska, Kaliňák či Matovič. Ako reagujú politici na návrh na rozpustenie ĽSNS

Smer pripomína Adolfa Hitlera, Most-híd hovorí o logickom kroku.


Už ste čítali?